Adam Kornacki
Prowadzący programy „Automaniak” i „Zakup kontrolowany” w stacji TVN Turbo”
Pogoda zaczyna motywować do wyjazdów. W jaki sposób powinniśmy przygotować swój samochód przed dłuższą, wakacyjną podróżą?
Przede wszystkim sprawdzić stan techniczny naszego auta. Długie podróże samochodem zapakowanym po dach to ekstremalny test dla wszystkich jego podzespołów. Przed wakacjami warto wymienić olej w silniku – to da drugi oddech jednostce napędowej. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu stanu opon, hamulców i świateł. Warto także zweryfikować stan układu klimatyzacji – podczas letnich upałów chłód w aucie ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oczywiście czynności serwisowych nie wykonujmy samodzielnie, jeżeli nie znamy się na samochodach, zlećmy to mechanikowi.
Nie tylko my musimy się przygotować do wyjazdu, ale nasz samochód również. O czym należy pamiętać w kontekście przygotowania się do dalszej drogi?
Ci kierowcy, którzy na co dzień nie podróżują w długich trasach powinni być wypoczęci przed drogą. Trzeba pamiętać o częstych postojach połączonych np. z gimnastyką, uzupełnianiu płynów podczas jazdy i zachowaniu maksymalnej koncentracji. Wytrawny kierowca jest w stanie odpoczywać w aucie podczas jazdy w trasie, ale nie wszyscy to potrafią. Samochód powinien być spakowany tak, żeby wszyscy pasażerowie mogli bezpiecznie zapiąć pasy, a dzieci muszą być starannie przypięte w fotelikach. Pamiętajmy, że każde zaniedbanie wynikające z rutyny potrafi okrutnie zemścić się podczas wypadku.
Podczas samochodowej podróży nie chcemy mieć kłopotliwych niespodzianek i wolimy być na nie przygotowani. Jakie części samochodu ulegają największej eksploatacji podczas długich wyjazdów i co należy przed nim sprawdzić?
Zacząłbym od opon. To one są naszym kontaktem z nawierzchnią. Zużyta opona, czy nawet stara przeterminowana nigdy nie da nam odpowiedniej przyczepności na suchej, czy mokrej nawierzchni. Druga sprawa, to układ hamulcowy: płyn, tarcze, klocki. Te komponenty często decydują o naszym bezpieczeństwie, a używane przy prędkościach autostradowych będą zachowywać się inaczej niż podczas miejskiej jazdy w korkach. Sprawdziłbym również zbieżność kół i stan zawieszenia. Ważne są również czyste szyby, które zapewniają kierowcy widoczność, działająca klimatyzacja i sprawdzony układ napędowy, żeby nie zaskoczyła nas żadna awaria.
W długich trasach do swoich baków wlewamy setki litrów paliwa. Nasze samopoczucie i stan zdrowia ma związek z tym, jak się odżywiamy, czy z samochodami jest podobnie? Na co należy zwrócić uwagę wybierając najbardziej odpowiednie paliwo na odległą trasę?
Podczas wizyty na stacji benzynowej nie do końca wiemy, jakiej jakości paliwo wędruje do naszego zbiornika. Stacje są kontrolowane, ale kierowca musi działać na zasadzie zaufania – wierzyć, że tankuje paliwo dobrej jakości. Silniki w nowoczesnych samochodach są bardzo wrażliwe na wszelkie domieszki i zanieczyszczenia układu zasilania, a ew. awaria wtryskiwaczy, czy pompy paliwa potrafi być bardzo kosztowna. Tankujmy więc sprawdzone paliwo na znanych nam stacjach benzynowych i pamiętajmy, żeby wakacyjne roztargnienie nie sprawiło, że do auta zasilanego benzyną nalejemy olej napędowy lub odwrotnie. Niech te wakacje będą dla wszystkich zmotoryzowanych przyjemnością a nie udręką. Drogi mamy coraz lepsze, samochody coraz bardziej nowoczesne i komfortowe. Korzystajmy z tych dobrodziejstw w sposób bezpieczny i przemyślany. A wtedy na pewno cało dojedziemy do celu.