Wybierając cel wakacyjnego wyjazdu często decydujemy się na aktywny wypoczynek w górach. Kojarzą się nam one z pięknymi dolinami, rwącymi potokami czy też zapierającymi dech w piersiach widokami. Panoramy górskie wyglądają tak niecodziennie i majestatyczne, że z łatwością motywują nas do wysiłku i zdobywania pobliskich szczytów.
Aktywność w górach wymaga jednak przygotowania. Statystyki GOPR bezwzględnie wskazują, że wypadkom ulegają najczęściej osoby, które nie zaplanowały odpowiednio swojej górskiej wycieczki lub nieobiektywnie dokonały oceny własnych sił i umiejętności.
Ratownicy górscy wielokrotnie nawołują do odpowiedzialnego przygotowania się w góry. Proszą by zawsze dostosować trasę do swoich możliwości i aktualnych warunków pogodowych. By pamiętać o pozostawieniu informacji o planowanej trasie i przewidywanej godzinie dotarcia lub powrotu. Namawiają do korzystania z aktualnych i sprawdzonych prognoz pogody. Mimo wszystko rady te nie zawsze docierają do wszystkich.
Zatem jak przeżyć górską przygodę w sposób bezpieczny i atrakcyjny bez względu na poziom naszej wiedzy i pakietu dotychczasowych doświadczeń? Najlepiej zapytać o to Ratowników GOPR będąc z nimi twarzą w twarz!
W samym środku sezonu letniego, w dniach 4-5 sierpnia będzie ich można spotkać na Deptaku w Krynicy-Zdrój. Stolica małopolskich uzdrowisk dzięki Fundacji GOPR zamieni się w wartościowe centrum doradcze, w ramach którego kilkudziesięciu Ratowników GOPR prowadzić będzie specjalistyczne warsztaty w tematyce górskiej.
Impreza plenerowa organizowana pod hasłem „Dzień Ratownika Górskiego” stanowi idealny wstęp do przygotowań aktywnego wypoczynku w górach, bez względu na poziom wiedzy górskiej oraz przedział wiekowy. To również alternatywa dla rodzin, które poszukują nietuzinkowych, oryginalnych wydarzeń rekreacyjno-edukacyjnych w rejonie o szerokich walorach kulturalnych, turystycznych i krajobrazowych.
Wydarzenie o tym charakterze jest najprawdopodobniej ewenementem w skali Europy, gdyż nigdzie na taką skalę i w tak interesującej formie Ratownicy Górscy nie prowadzą ogólnodostępnej promocji zasad bezpiecznego przebywania i poruszania się w terenie górskim. Przydatne wskazówki zostaną przekazane na kolejnych stanowiskach takich jak udzielanie I pomocy, przygotowanie do wyjścia w góry, nawigacja w terenie, bezpieczeństwo na wodach górskich czy też na stanowisku wspinaczka i jaskinie.
Aktywny udział zapewni forma zabawy (quizu) o nazwie „Górska Przygoda z Ratownikiem GOPR”, w ramach której uczestnik otrzymuje kartę zawierającą koleje numery stanowisk które należy odwiedzić. Zaliczenie stanowisk polega na wykonaniu czynności, ćwiczenia, zadania lub udzielenia odpowiedzi na losowo wybrane pytanie. W ten prosty i ciekawy sposób Akademia GOPR obejmie wszystkich, a o indywidualne dopasowanie poziomu edukacji do wieku i doświadczenia uczestnika warsztatów zadbają doświadczeni Ratownicy GOPR. Dodatkową korzyścią jest możliwość zdobycia podczas zabawy atrakcyjnych nagród, co zdecydowanie wpływa na dodatkową motywację w zdobywaniu wiedzy.
To jednak nie jedyna atrakcja jaką goprowcy przygotują dla uczestników w wakacje. Dla tych którzy wezmą udział w imprezie przygotowano wyjątkowe pokazy ratownictwa górskiego, w tym pokazy wysokościowe oraz z udziałem psów ratowniczych GOPR. Dodatkowo będzie można obejrzeć przygotowaną specjalnie na te okazję wystawę zdjęć ukazującą pracę ratowników GOPR. W programie imprezy przewidziano również pieszą wycieczkę na Jaworzynę Krynicką z Ratownikami GOPR.
Podczas dwudniowej imprezy nie zabraknie również czegoś specjalnego dla najmłodszych. Do dyspozycji dzieci w ramach „Górskiego placu zabaw – mały Ratownik – Wielka Energia”, przygotowane będą ścianki wspinaczkowe oraz wiele atrakcji, w tym zabawy z liną, konkurencje sprawnościowe oraz inne ciekawe aktywności nawiązujące do środowiska górskiego (jaskinie, rwące rzeki górskie itp.).
Dla tych natomiast, którzy chcieliby wykazać się swoją górską wiedzą – goprowcy przygotowali specjalny dwuetapowy (pisemny i ustny) Konkurs Wiedzy Górskiej.
Ciekawe połączenie koncepcji otwartego pikniku z zabawą i edukacją, do tego w nietuzinkowym miejscu sprawia, że impreza „Dzień Ratownika Górskiego” powinna stać się obowiązkowym przystankiem dla każdego adepta górskich wyzwań.
Szczegółowe informacje o „Dniu Ratownika Górskiego” na profilu Facebook Fundacji GOPR – www.facebook.com/FundacjaGOPR.