Dr Danuta Nowicka
Polskie Towarzystwo Dermatologiczne
Lato to okres w którym najczęściej nadmiernie eksponujemy się na światło słoneczne. Leżąc na plaży w rajskim krajobrazie czy tez wspinając się po skałach Patagonii mało kto myśli o konsekwencjach – możliwości poparzenia skóry, przyspieszonym procesie melanogenezy, pobudzonym łojotoku, nadmiernej keratynizacji naskórka, zwiększonej utracie wody jak i przyspieszonym procesie starzenia. Dlatego wybierając się na podbój świata zadbajmy również o odpowiednią ochronę naszej skóry.
Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędny elementem dbania o skórę. Ekspozycja na światło słoneczne, zwłaszcza UVA powoduje przyspieszenie procesu starzenia się skóry, no i co bardziej istotne nowotwory skóry, w tym czerniaka złośliwego. Dlatego też zarówno na co dzień, jak i przede wszystkim w okresie lata powinniśmy stosować preparaty z substancjami chroniącymi naszą skórę przed niszczącym działaniem słońca. Szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną powinni zwracać panowie uprawiający sporty na powietrzu i w wodzie, stosujący leki mogące uwrażliwiać na światło słoneczne np. antybiotyki, niektóre leki przeciw nadciśnieniu oraz wyciągi z ziół.
Wybierając preparat zwracajmy uwagę na parę ważnych zasad:
- Dobre produkty zawierają filtry chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.
- Jeśli masz skórę wrażliwą wybieraj te z przewagą filtrów fizycznych, a więc takich które odbijają promienie słońca. Jeśli twoja skóra jest zdrowa, bez tendencji do alergii możesz używać tych zawierających więcej filtrów chemicznych, czyli takich, które pochłaniają promień słońca.
- Zwróć tez uwagę na faktor ochrony: na co dzień dla karnacji jasnej (jasne włosy i oczy) stosuj faktor 25-30, dla ciemnej 15-20; na plaży, zwłaszcza w niższych szerokościach geograficznych wszyscy sięgajmy po tzw blokery, czyli preparaty oznaczone jako 50+.
- Krem z filtrem stosuj na krem nawilżający, na 15-20 min przed wyjściem z domu
- Dosmarowuj po każdej kąpieli w morzu czy pod prysznicem (nawet jeśli stosujesz preparat oznaczony jako wodoodporny) oraz po każdym wytarciu ciała.
- Pamiętaj o stosowaniu filtra również na kark, uszy i nieowłosioną skórę głowy
Unikajmy przebywania na słońcu w okresie największej jego aktywności, chrońmy skórę odpowiednią odzieżą, a oczy okularami.
Po ekspozycji na słońce zadbajmy o złagodzenie powstałych uszkodzeń i ewentualnych poparzeń – zastosujmy preparaty odżywcze, zawierające witaminę E, alantoinę, niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
Warto również przygotować się do ekspozycji na światło słoneczne wybierając produkty z betakarotenem, który działa ochronnie na komórki naszej skóry, niezbędna jest kilku tygodniowa kuracja.
Przed i po sezonie letnim warto również wykonać diagnostykę dermoskopową zmian barwnikowych (pieprzyków) na skórze. Dermatolog oceni ryzyko rozwoju nowotworów, ewentualnie zaleci chirurgiczne usunięcie z następczym badaniem histologicznym. Zagwarantuje to nie tylko przyjemność ale i bezpieczeństwo kąpieli słonecznych.